Množí se žádosti na tipy a nejsem stavu to pořád hledat a vypisovat, takže tady je seznam tipů, co dělat a nedělat v Lisabonu. Ve městě s největším počtem turistů bez jediné kloudné turistické atrakce.

Mini Ježíše, mosty, šaliny, hrad a jiné blbosti přeskočím, to stačí z dálky odkudkoli. Sakrální architekturu taky – 1755 tu bylo v jeden den zemětřesení, požár a tsunami (shit happens), takže skoro všechny stavby šly dolů. Všude je dokola baroko a novější věci. To asi nikoho z našeho baroklandu nedojme. Tyhle věci by ale mohly:

 

Cemitério do Alto de São João

Nádherný hřbitov plný honosných novogotických hrobek ve svahu s výhledem na moře. Tady chcete ležet. Cestou dál po svahu jsou všude možně oštípané a poškozené dveře a dřevěný rakve dost lezou ven. Příslušný odér je přítomen. Zjevně se nebožtíkům nechce zavírat dvířka pokaždý když jdou ráno spát. Navečer jen pro odvážný. (foto v úvodu)

 

Tapada das Necessidades

Netuším, co to je, asi to býval zámek se zahradou. Ruiny mini arény se skleněnou kopulí, různé stavby podivného účelu, vším prorůstají stromy, keře, palmy a jakoby nic se prochází okolo pávi.

 

 

Miradouros

Plácky s vyhlídkou a sezením, google odhalí všechny. Jsou volně přístupné, obyčejně nádherná vyhlídka, sem tam kavárna. Obří kopec nevyhnutelný. Foto ze Sophia de Mello Breyner Andersen Belvedere, tohle vidíte když se otočíte zády k vyhlídce.

 

Fitness atrakce: Doprava a chodníky

Kdo si na místních chodnících nerozbil hubu, nebyl v Lisabonu. Podle domorodců je to tradiční a hezký, podle mě jsou to prostě svině klouzavý. Aspoň mají pěkný vzory:

 

Prý je Lisabon postavený na 7 kopcích. To je kec. Je jich milión a nikdy nevíte, kde se který vynoří. Hlavně vemte jehlový podpatky, průměr bývá 50 vystoupaných pater denně. Navigace říká, že je to za rohem, ale je to přes tak šílený kopec, že bylo lepší to kilometr obejít. Kardio na kluzkým povrchu all inclusive.

Alternativa je využít místní dopravu. To je metro, možná šalina. Busem to nezkoušejte, čas cesty je stejný jako pěšky. Takže až budete shánět ubytování, jděte po trase metra a vlaku. Jinak dlouhé procházky přes kopečky. Názvy stanic metra mají fajn názvy, aby se to nepletlo: Alvalade/Alameda, Areeiro/Arrois, Olaias/Olivais a lépe vyslovovalo: Aneixoeira. Tady se fakt nedomluvíte, zapomeňte na jednoduchou španělštinu, ten jazyk je mimo.

 

Umčo

Otagovaný a reklamou zaflákaný domy nesou i ohromný množství vysoce kvalitního street artu, nekonečná galerie pod širákem, co se neustále mění. Hodí se zmínit Vhilst – jde o parádní velkoplošný street art jako odkaz na renesanční sgrafita:

 

Tohle je kus ve fajn kafárně Água no Bico, kousek na sever je nejlepší zmrzlina ve městě Nannarella, hledejte podle fronty.

 

Nejtučnější je Lisabon asi skrz hudbu, spousta koncertů a akcí je přístupná zdarma. Živá hudba pod širákem je všude možně, tutově bude na Miradouro das Portas do sol nebo před napůl zničeným gotickým (!) chrámem Convento do Carmo – rozpadlou katedrálou bez střechy.

 

Anjos70

Lokace je kdo hledá najde, až budete mít pocit, že je ta ulice nebezpečná a že byste neměli jít dál, tak jdete správně. Dvě stage pro jamy, každou středu je ten největší. Ve druhém patře je výhled na jednu se stagí a gauče, kde leží různí lidi nebo probíhá výuka latino tanců.

Komunitní pizza vedle v Anjos 69: Tady po vás budou chtít komunitní kartičku, tak se tvařte komunitně, členství je beztak free. Kolem 4 každou neděli se začíná dělat těsto a dobrovolnicky se chystají pizzy, peče se to ve velké peci kolem 5 a pak nějak se začíná jíst až se to sní. Je to levný a strašně dobrý. Kolem se budou motat vystajlovaní mladí levičáci, transgender a anarchisti.

Damas

Restaurace, bar, koncertplac. Ceny vyšší, atmo delikátní. Feat. elektro na příčnou flétnu nebo live coding elektro beatů.

 

 

Bartô

Za jakousi provozovnou s názvem Chapitô à Mesa projdete vyhlídkou dolů do podzemí, kde je samba kvalitka a super atmoška.

Água de beber

Street samba v divočejším podání, interiér je rozglábený ven a všude se mísí lidi, co zpívají nebo tančí. V Barto se vyplatí poslouchat, tady je dobrý kalit. Jinak nejlepší jsou obecně pouliční pártošky, na ty je potřeba natrefit.

Largo do Intendente

Tady teda není umčo, ale je jistota, že je tu vždycky něco otevřené, cerveja, zahrádky, velký street bar.

 

LX Factory

Fajn asi pro hipstery – štýlo obchody, cowork, sem tam street art. Působí to jako místo, co bylo cool než ho koupil Heineken a zdražil kafe. Dá se umixovat fresh džus na rotopedu a to se asi vyplatí.

 

Kafe a rybina

Rybina je cítit skoro všude, takže je na místě toho zneužít. Skvělá čerstvá ryba se dá sehnat od 2 eur, lahev červeného vína ve frutariích od 2,5 eur. Restaurace dělají rybí menu kolem 7,5 eur, jak je to dražší, je to turistická pastička.

Z toho kafe by se člověk rozbrečel jak je dobrý. Bez cukru sladký oříškový preso za cca 0,50 eur. Dát tu za kafe 1 euro hraničí se snobárnou. Obecně platí, že čím zaplivanější a pochybnější reštika, tím lepší jídlo i kafe. Hledejte nízký ceny a důchodce a dělníky na zahrádce, ti si tu žijou beztak nejlíp. Nebo hledejte třeba tenhle kiosek na Alamedě:

Pláže

Na západní městské pláže jedou skoro všechny vlaky z centrálního sodnýho přístavu Cais do Sodré, voda má všude kolem 20° (smrťák jak sviňa za každýho počasí). Za Carcavelos se mění počasí klidně o 10°, svetříky nutnost.

 

Lepší pláže jsou prý na druhým břehu směr na jih pod Costa de Caparica. Fakt koupací pláže až dole na jihu v Algarve. U Lisabonu ujde Praia de Santo Amaro de Oeiras (foto s osamělým holubem), má vedle parčík a to se ve vedru cení. Mám doporučení od místních na Estoril, ale nezkoušela jsem.

 

Sintra

Sintra je dost turistická, ale vždycky se dá vybrat špatná cesta a přelízat hradby po skále zvenčí. Moors castle a tuna staveb z období romatismu, obří národní park, spousta tras. Když to na hrad vezmete přes šutry a spadané stromy tak je to dobrodrůžo, ale musí vám někdo z hradu pomoct vylézt dovnitř, je to fakt na skále. Vizuálně super za každýho počasí, fyzicky super jenom za pěknýho počasí. V noci se vám může stát, že vás bude chtít vykuchat nějaký ezokretém kvůli rituálům, tak po setmění na vlastní nebezpečí.

! Do Sintry a na pláže se nechodí o víkendu, pokud nejste na grupáč.

Jestli vám přijde, že jste si to pročetli a všechno jste viděli, tak vězte, že to je velký prd a stejně vás to naživo rozseká.
Boa viagem bitchezzz.